3 września 2023 – Dożynki parafialne – Czas dziękczynienia

W dniu 3 września, w pierwszą niedzielę września przeżywaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej uroczystość dożynkową – szczególny czas dziękczynienia Bogu i ludziom. Wydarzenie rozpoczęło się od powitania korowodu dożynkowego i poświęcenia wieńców dożynkowych wykonanych przez 3 sołectwa: Gocław, Żelazną i Kalonkę. Wieńce poświęcił Ks. Proboszcz Marek Kujda, który zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy. Oprawę muzyczną zapewniła Schola Parafialna, a Panie z KGW włączyły się w liturgię, poprzez śpiew, czytanie lekcji i procesję z darami oraz przygotowały piękną dekorację w prezbiterium.

W kazaniu ks. Proboszcz nawiązywał do głębszego sensu i wymiaru tego święta: „Dożynki to nie tylko czas dziękczynienia za plony, to czas dziękczynienia za wszelkie dobro, wszelkie łaski, które pochodzą od Pana Boga. Szczególnym symbolem dożynek jest chleb, który jest dla nas pokarmem, symbolizuje ludzką pracę, ale jest przede wszystkim symbolem Jezusa Eucharystycznego”. Stąd ks. Proboszcz prosił i podkreślał konieczność troski i szacunku dla chleba – szacunku tak charakterystycznego dla naszej Ojczyzny. Modliliśmy się zatem o zgodę, o jedność, o miłość, której tak bardzo potrzebujemy w wymiarze zarówno rodzinnym, parafialnym i narodowym.

Na zakończenie Mszy Św. ksiądz proboszcz raz jeszcze podkreślił wymiar hojności Pana Boga, za który trzeba nam nieustannie dziękować. „Spójrzcie na kukurydzę. Rolnik wrzuca w ziemie jedno ziarnko, a z niego wyrasta kilka kolb, w których razem jest kilkaset kolejnych ziaren, takich samych jak to jedno, które był zasiewem. Taki jest Pan Bóg – nie potrafi dawać mało. Zawsze daje nam wiele. Obfitość jego darów nie ma końca. Musimy zatem o tym pamiętać, nie tylko w dniu dożynek”.

DSC_9164g

Koło Gospodyń Wiejskich „Gocławianka”, kultywując tradycje ludowe i religijne, wykonało wieniec ludowy w kształcie dzwonu, który uwieńczono krzyżem. Wieniec ten jest symbolem dziękczynienia Maryi Królowej Polski, patronce Naszej parafii za obfite tegoroczne plony. Dzwon symbolizuje m.in.: głos Boga, radość, obwieszcza ważne wydarzeń, a jego dźwięk – zapewnia pogodne żniwa. Stelaż wieńca wykonał sołtys wsi Marek Piętka, natomiast wiciem wieńca z kłosów żyta, pszenicy, pszenżyta i owsa kierowała Jadwiga Pióro. Wieniec udekorowano kwiatami polnymi i ogrodowymi. Kwiaty z pestek dyni wykonała członkini koła  Renata Rżysko.

 

DSC_9164k

Sołectwo  Kalonka przyniosło wieniec wykonany przez: Barbarę Krupkę, Bożena Kurek, Jolantę Zawadka, Elżbietę Całka, Dominikę Żołądek, Krystynę Zawadka i Ewa Więckowską- Kubiak. Wieniec wykonano z wielu gatunków zbóż – pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia, owsa, nasion lnu, maku, kukurydzy, ziół i roślin polnych oraz wrzosu i jarzębiny. Przedstawia fragment izby wiejskiej ze stołem przykrytym ręcznie haftowanym obrusem, na którym dumnie spoczywa bochen chleba wiejskiego. Obok stołu umieszczono worek mąki, z której powstał chleb oraz kosz z warzywami i owocami. Na szczycie łuków wykonanych ze zboża, okalających stół, czuwa nad wszystkim Duch święty w postaci białego gołębia.

 

DSC_9164z

 

Wyrażając swą wdzięczność za plony, za owoce pracy ludzkiej, sołectwo Żelazna, na czele z sołtysem Agnieszką Piętka przyniosło bochen chleba, aby po Mszy Świętej się nim podzielić. Delegacja: Edyta Zawadka, Karolina Zawadka, Anna Kalisz, Izabela Lech przyniosła wieniec wykonany ze zbóż i udekorowany kwiatami. Wieniec przedstawia Pana Jezusa w łodzi – Jezusa, który jest „rybakiem serc ludzkich”.

 

Po Mszy Św. orszak udał się w procesji z wieńcami na plac okalający Dom Strażaka w Gocławiu, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Anna Zawadka powitała w imieniu KGW Gocławianka i mieszkańców wszystkich gości. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.:

– Iwona Kurowska – poseł na Sejm RP,

– Grzegorz Woźniak – poseł na Sejm RP,

– Albina Łubian – burmistrz miasta i gminy Pilawa,

– Beata Pasternak, która reprezentowała marszałek województwa mazowieckiego – Janinę Ewę Orzełowską,

– Mirosław Walicki – starosta garwoliński,

– Sylwia Zakrzewska – dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie,

– Ewa Kędziorek – radna powiatu garwolińskiego,

– ksiądz Marek Kujda – proboszcz parafii Gocław,

– Tadeusz Pacek – dyrektor Szkoły Podstawowej w Gocławiu,

– Mariusz Szostak – prezes OSP Gocław.

Program artystyczny rozpoczął się od występu KGW Gocławianka przy akompaniamencie Zenona Cygana. Po nim Sołtysi podzielili chleby i rozdawali je zebranym. Następnie wystąpiły dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły, które pod kierownictwem Pani Wiolety Trojanek oraz Urszuli Zając przygotowały taniec z kwiatami, z pomponami oraz taniec z serduszkami.

Kolejno wystąpiła Schola Parafialna z Gocławia oraz ponownie KGW Gocławianka. Po godzinie 16:00 wysłuchaliśmy koncertu: „Śpiewnik Seweryna Krajewskiego” w wykonaniu Ambitus Duo w składzie: Radosław Świderski (śpiew, gitara akustyczna), Krzysztof Chromiński (fortepian). Był to koncert najpiękniejszych piosenek Seweryna Krajewskiego, sięgając od czasów największej świetności Czerwonych Gitar, poprzez twórczość solową kompozytora, w tym utwory znane z filmów oraz napisane przez niego dla innych artystów.

Na mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji, m.in. dmuchańce, namiot animacji przygotowany przez MGOK i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Pilawie, a w nim m.in. malowania buziek oraz tatuaży. Dziewczyny z KGW Kaleń w Kalonce plotły warkocze. Zarówno młodsi, jak i starsi mogli skorzystać z Fotobudki. Na gości czekało także stoisko pszczelarskie, gdzie odkrywano tajniki pracy pszczelarza i wytwarzania miodu.

Ogromnym powodzeniem cieszyło się także stoisko z potrawami przygotowanymi przez nasze Panie z KGW Gocławianka, kiełbaski z grilla pieczone przez Druchów Strażaków z OSP Gocław oraz frytki przygotowane przez KGW Kaleń.

W tym czasie w ramach realizacji zadania mającego na celu przeciwdziałanie przyczynom przestępczości, przeprowadzona została akcja informacyjna dla mieszkańców parafii Gocław z udziałem przedstawicieli Służby Więziennej. Projekt został sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Pani burmistrz Albina Łubian dokonała oficjalnego przekazania  zakupionego w ramach projektu wyposażenia na rzecz KGW.

Po godzinie 19:00 rozpoczęła się zabawa taneczna prowadzona przez DJ EXIT.

Był to dzień piękny dla naszej parafii i naszych miejscowości. Dzień prawdziwego spotkania – dzień spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem.

Pełna relacja dostępna pod linkim i w zakładce Galeria na naszej stronie:

https://www.parafiagoclaw.pl/wp-content/uploads/ftp/dozynki.zip