W sobotę 6 stycznia obchodziliśmy Uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji Polskiej nazywane Świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu liturgicznym. Obchodzimy je jego symboliczny moment, kiedy wieść o Narodzeniu Pańskim dotarła do ludów pogańskich. Do tego momentu Jezus objawił się jedynie Pasterzom z ziemi Judzkiej. W księdze Izajasza czytamy w tym dniu: „I pójdą narody do twojego światła, królowie do blasku twojego wschodu. Rzuć okiem dokoła i zobacz: Ci wszyscy zebrani zdążają do ciebie”.

W drugim czytaniu Św. Paweł do Efezjan, a dzisiaj do nas mówi o danej „przez Ducha obietnicy”, że „poganie już są współdziedzicami i współczłonkami Ciała, i współuczestnikami obietnicy w Chrystusie Jezusie przez Ewangelię”. W Ewangelii zaś jasno czytamy o pokłonie Trzech Króli – Mędrców i uczonych tamtych czasów, którzy przyprowadzeni przez gwiazdę z różnych stron świata dotarli do Betlejem, by oddać pokłon Mesjaszowi.

Jest to zachęta dla nas by tak jak Mędrcy szukać Pana. Nie jest to łatwe. Wędrówka Trzech Króli też nie była łatwa, wymagała odwagi, samozaparcia i pewnego wysiłku. Nie wiedzieli dokąd idą, ale skierowali swój wzrok ku Bogu i do Niego zdążali.

W trakcie homilii dzieci odgrywające w Jasełkach Trzech Króli wspólnie z ks. Proboszczem przeniosły szkatułę z dobrymi uczynkami i złożyły je u stóp Dzieciątka Jezus. Szkatuła ta towarzyszyła nam już Adwentu – okresy, w którym przygotowywaliśmy się na Narodziny Jezusa. Te dobre uczynki, szlachetne postawy, pracę nad sobą – to wszystko przynosimy i chcemy ofiarować w darze Jezusowi – to są nasze dary duchowe – powiedział ks. Marek Kujda, Proboszcz Parafii.

Po Mszy Św. najmłodsi nasi parafianie – Dzieci z Przedszkola w Gocławiu, pod kierunkiem Pani Wioletty Trojanek pozwoliły nam jeszcze raz powrócić do wydarzeń z Betlejem i kontemplowania tajemnicy Wcielenia, wystawiając Jasełka.

Gratulujemy młodym Artystom odwagi i talentu, dziękujemy Dzieciom, Rodzicom i Opiekunom za wkład i przygotowanie Jasełek, których wystawianie w dniu 6 stycznia powoli staje się naszą parafialną tradycją.

Fotorelacja z tego wydarzenia jest dostępna pod linkiem: https://www.parafiagoclaw.pl/jaselka-2024/