W dniu 11 listopada 2023 r. obchodziliśmy w całej Polsce Narodowe Święto Niepodległości – 105 rocznicę odzyskania po 123 latach Niepodległości w dniu 11.11.1918 r. W naszej wspólnocie parafialnej my także zebraliśmy się na modlitwie i radosnym świętowaniu tego uroczystego dnia.

Podczas Mszy Św. sprawowanej przez ks. Proboszcza – Marka Kujdę prosiliśmy Opatrzność Bożą o opiekę nad naszą Ojczyzną. W Mszy Św. uczestniczyli licznie zebrani parafianie, poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej w Gocławiu i Ochotniczej Straży Pożarnej w Gocławiu. Oprawę Mszy Św. uświetnił udział Scholi Parafialnej.

Po Mszy Św. dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gocławiu głównie uczniowie klasy 4, pod kierunkiem p. Iwony Rękawek przygotowali program artystyczny, opisujący dzieje naszej Ojczyzny. Dzieci przypomniały trudne czasy rozbiorów, zrywów narodowych, recytując i śpiewając najbardziej znane utwory w tej epoki. Usłyszeliśmy m.in.: „Rotę” Marii Konopnickiej, „Moją piosnkę” Cypriana Kamila Norwida i inne. Dzieci otrzymały gromkie brawa od słuchających osób zebranych w kościele. Następnie udaliśmy się pod pomnik poświęcony Powstańcom Styczniowym – bohaterom bitwy pod Żelazną z dnia 25 sierpnia 1863 r. Delegacje Szkoły Podstawowej i OSP w Gocławiu złożyły kwiaty i zapaliły znicz pamięci. Następnie modlitwą różańcową ogarnęliśmy naszych rodaków, którzy na przestrzeni dziejów oddali życie w obronie Polski. Zwieńczeniem wspólnych obchodów Dnia Niepodległości było odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. W tym dniu na głównej ulicy Gocławia i w wielu domach wywiesiliśmy biało-czerwone flagi, co pokazuje nasze przywiązanie do patriotyzmu i silne poczucie odpowiedzialności i dumy z bycia Polakiem.

20231111_110825
20231111_111516