W niedzielne popołudnie 17 marca w naszym kościele grupa parafian pod kierunkiem ks. proboszcza Marka Kujdy wystawiła sztukę pt. „Dramat Jednego Życia”. W ramach wielkopostnej refleksji podjęto temat ochrony życia, każdego życia. Wprowadzeniem do spektaklu były słowa św. Jana Pawła II, który w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu w roku 1997 mówił: „Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie, byśmy się wzajemnie nie pozabijali?”. Kolejno odczytano także fragmenty z Katechizmu Kościoła Katolickiego o nienaruszalności daru życia.

Sztuka, w której zagrali amatorzy – parafianie, opiera się na wspomnieniach lekarze ginekologa, który w swoim życiu dopuścił się wielu aborcji. U schyłku swego życia wraca on wspomnieniami do czasów młodości, kiedy poznał swoją żonę, urodził się jego syn, ale też kiedy podjął decyzję, że będzie dokonywał aborcji. Ta decyzja – podjęta niby z pobudek czysto finansowych, będzie miała dramatyczne skutki w dalszym życiu głównego bohatera. Od lekarza najpierw odwracają się sąsiedzi, znajomi, później zostawia go żona i syn. Wszyscy nie mogą znieść myśli, że ten człowiek zabił tyle nienarodzonych dzieci. W końcu zostaje sam. Sam ze swoimi myślami, wyrzutami sumienia, ze swoim bólem. We wspomnieniach wracają do niego ofiary – dzieci, które nigdy nie przyszły na świat. To one doprowadzają go do rozpaczy i ataku serca. Przesłanie symboliczne niesie przedostatnia scena – przy piosence wykonywanej przez scholę: „Dlaczego mnie nie chciałaś mamo?” odbywa się symboliczny orszak aniołków – dzieci nienarodzonych. Niosą one świece, które ustawiają obok ogromnego czerwonego serca. Przedstawienie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem piosenki, której refren brzmi: „Bóg się mamo nie pomylił, narodziłem się z miłości!”.

Organizatorzy dziękują parafianom, którzy zapełnili kościół po brzegi pomimo aury, która bardziej przypominała miesiące zimowe niż nadchodzącą wiosnę. Szczególne uznanie należy się także naszym przedszkolakom, którzy stanowili piękny anielski zastęp.

Pozostałe zdjęcia ze spektaklu dostępne są pod linkiem: https://www.parafiagoclaw.pl/dramat-jednego-zycia-galeria/