W niedzielne popołudnie wyjechaliśmy wspólnie do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Nowym Opolu, aby obejrzeć spektakl przygotowany przez kleryków III roku pt.: „Dobry jak chleb”.

Spektakl nawiązywał do życia Adama Chmielowskiego – malarza, artysty, powstańca styczniowego, który po przejściu przemiany duchowej przyjął imię Brata Alberta. Klerycy przedstawili trzy najważniejsze etapy życia tego wielkiego Świętego, który stał się przyjacielem ubogich i był inspiracją dla wielu, m.in. dla Karola Wojtyły, późniejszego Papieża. Pierwszym etapem był udział w powstaniu styczniowym, gdzie podczas bitwy pod Mełchowem młody osiemnastoletni Albert zostaje ranny, a w konsekwencji zostaje kaleką. Po powrocie do zdrowia, będąc już we Francji, rozpoczyna naukę jako malarz, następnie studiuje malarstwo w Gandawie i Monachium. Po ogłoszonej amnestii dla wszystkich uczestników powstania styczniowego wraca do kraju. Coraz mocniej widzi potrzebę pomocy drugiemu człowiekowi, biednemu, głodnemu, mieszkającego w ogrzewalniach Krakowa. W roku 1887 przywdział habit zakonny, składając śluby zakonne. W rok później zakłada Zgromadzenie Braci Albertynów, a w 1891 Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim. Oba zakony opierają swoją posługę na regule Św. Franciszka z Asyżu. Sam zaś tytuł spektaklu nawiązuje do znanych słów Św. Brata Alberta: „Powinno się być dobrym jak chleb. Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, gdy jest głodny”.

Spektakl oglądaliśmy przy wypełnionej do ostatniego miejsca Sali widowiskowej seminarium. Gratulujemy klerykom, którzy wspaniali odegrali kolejne sceny z życia Świętego Biedaczyny z Krakowa, przez co nam przypomnieli prawdziwy sens życia człowieka. Po spektaklu Kleryk Karol Dawidiuk oprowadził nas po gmachu seminarium, odwiedziliśmy m.in. kaplicę seminaryjną, gdzie były wystawione do czci wiernych relikwie Św. Brata Alberta. W wyjeździe do Siedlec udział wzięło 56 osób. To była dobrze spędzona niedziela.