W niedzielę 3 grudnia br. przeżywaliśmy I Niedzielę Adwentu – czas przygotowania na przyjście Jezusa w Tajemnicy Bożego Narodzenia i na końcu czasów. W tym dniu Kościół rozpoczyna także nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Symbolami tego czasu są:

  • kolor fioletowy szat liturgicznych (ten kolor symbolizuje pokutę i umartwienie oraz oczekiwanie na przyjście Pana Jezusa i związaną z tym nadzieję),
  • biała świeca – Roratka, oznaczająca Maryję i zapalana podczas Mszy Św. Roratnich, a także
  • wieniec adwentowy z czterema świecami: wieniec na kształt kulisty, wykonany jest z zielonych gałązek, trzy świece na nim są fioletowe, a jedna różowa. Ta ostatnia nawiązuje do III Niedzieli Adwentu – niedzieli radości „Gaudete”.

Roraty to poranna Msza Święta odprawiana ku szczególnej czci Maryi Dziewicy. Razem z Matką Jezusa oczekujemy na przyjście Syna Bożego. Msza ta odprawiana jest jeszcze przed wschodem słońca i rozpoczyna się, gdy jest jeszcze ciemno, by pokazać, że przed narodzeniem Jezusa świat oczekiwał w ciemności na Jego przyjście. W naszej Parafii Roraty będą odprawiane w każdą środę i sobotę Adwentu o godz. 7:00.

Dzieci naszej parafii, szczególnie uczniowie z klasy III SP przyniosły wykonane własnoręcznie wieńce, które po zakończonej Mszy Św. zabrały do swoich domów, by lepiej przeżyć czas adwentu. Ks. Proboszcz Marek Kujda odczytał list ks. Biskupa Kazimierza Gurdy, w którym znalazła się zachęta z racji rozpoczęcia nowego roku duszpasterskiego, do czynnego udziału w życiu Kościoła, wspólnot parafialnych.

Dzieci naszej Parafii – dziewczyny i chłopcy ze Scholi odczytując to zaproszenie zawiązały Dziecięce Koło Żywego Różańca. 20 dzieci każdego dnia będzie odmawiało jedną dziesiątkę różańca, a więc każdego dnia te dzieci odmówią cały różaniec. To piękny bukiet modlitwy dla Maryi. Dziękuję dzieciom i ich rodzicom za podjęcie tego wyzwania i proszę o umacnianie gorliwości dla tych dzieci – powiedział ks. Proboszcz.

20231203_115444
20231203_115805