Kulminacyjnym punktem misji ewangelizacyjnych było przybycie do naszej parafii znaków misyjnych. Na ich przywitanie wyruszyła uroczysta procesja, z biskupem Grzegorzem Suchodolskim, proboszczem parafii ks. Markiem Kujdą, misjonarzami ks. Andrzej Kanią i ks. Jarosławem Oponowiczem, kapłanami z innych parafii i liczną grupą wiernych. Znaki przybyły do nas w asyście pojazdów pożarniczych OSP Gocław. Na początku święte znaki powitał ks. biskup i ks. proboszcz. Następnie panie z Koła Gospodyń Wiejskich, ubrane w odświętne stroje ludowe, wniosły relikwiarz z relikwiami bł. Męczenników Podlaskich, a druhowie strażacy z OSP Gocław wnieśli obraz MB Kodeńskiej i umieścili je w prezbiterium. Po wprowadzeniu Świętych Znaków do świątyni powitał je proboszcz parafii: „Witamy Cię Maryjo, Matko Jedności i prosimy, byś w te święte dni misji wzięła nas w szczególną swoją opiekę i obronę. Ty wiesz, jak potrzebujemy jedności w naszych rodzinach, domach, środowisku, w całej ojczyźnie”. Następnie w imieniu całej parafii święte znaki powitała rodzina Anny i Roberta Jałochów: „Cieszymy się, że w czasie misji nas nawiedzasz, że są z nami Męczennicy Podlascy, wielcy świadkowie wiary, że jest z nami ks. biskup Grzegorz. To wielka łaska i dar, ale także zadanie, które w tych trudnych czasach, pełnych zamętu moralnego i duchowego, chcemy podejmować w naszych rodzinach, naszej parafii. Zebraliśmy się tu dzisiaj, w naszym kościele, aby popatrzeć Matko Jedności w Twoje oczy, pełne pokoju i ufności, aby u Męczenników Podlaskich wypraszać silną wiarę i odwagę w jej wyznawaniu”. We Mszy Św. uczestniczyła Schola Parafialna oraz poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej w Gocławiu i OSP Gocław.

Mszy świętej przewodniczył biskup Grzegorz Suchodolski, który w homilii mówił, że to wielki dzień dzisiaj, wielki dzień radości, dlatego, że to kolejny dzień trwania misji świętych, których zadaniem jest odnowienie wiary w naszym sercu, czyli odnowienie przymierza łaski, jakie zawarliśmy z Bogiem w dniu naszego chrztu. Wtedy się wszystko zaczęło. Patrzymy tutaj, jak dzielnie przed wizerunkiem św. Jana Pawła II stoją bł. Męczennicy, którzy strzegli wtedy, pamiętnego stycznia 1874 roku jedności Kościoła, jedności z białym ojcem-jak nazywali ówczesnego papieża. Dzisiaj, jakby symbolicznie także, umieściliście ich relikwie przed wizerunkiem św. Jana Pawła II. To jest bardzo czytelny znak tego, że trzeba strzec jedności z papieżem, dzisiaj broniąc jedności Kościoła wtedy, kiedy tyle zła mówi się o Kościele, kiedy ten Kościół się atakuje, właśnie oni przybywają dzisiaj i zajmują to zaszczytne miejsce przed świętym papieżem, aby powiedzieć, myśmy mogli, to i wy powinniście- podkreślał bp Grzegorz Suchodolski.

Na zakończenie Mszy Św. ks. biskup poświęcił obrazy, na których nakleiliśmy kartki z postanowieniami misyjnymi, a później udzielił osobistego błogosławieństwa dzieciom.
Szeroka relacja z dzisiejszej uroczystości została zamieszczona dzięki uprzejmości Pana Redaktora Waldemara Jaronia na stronie portalu Podlasie24.pl Link do relacji: https://podlasie24.pl/kosciol/goclaw-bog-jest-posrod-nas-zdjecia-20230429175450

Po Mszy Św. kustosz Sanktuarium w Kodniu o. Marcin przybliżył okoliczności historyczne związane z obrazem MB Kodeńskiej i opowiedział o klasztorze w Kodniu. Następnie odbyło się nabożeństwo zakończone przyjęciem Szkaplerz MB przez wielu naszych parafian.
Podczas drugiej Mszy Św. o godz. 18:00 koncelebrowanej przez ks. misjonarza Andrzeja Kanię i ks. proboszcza trwaliśmy na modlitwie przy świętych znakach. W homilii ks. misjonarz zwracał uwagę na Maryję, na Jej postawę, na Jej rolę w dziele zbawienia: „Trzeba nam w życiu przyjmować postawę Maryi. Trzeba nam wiernie trwać przy Jezusie, bez zbędnych słów-przyjąć Jego wolę. Wiara jest naszym skarbem, skarbem, który będzie owocował w naszych rodzinach. Będzie owocował pokojem, zgodą i miłością domowników. Wtedy tą miłością będziemy mogli dzielić się z innymi” – mówił.

Na zakończenie Mszy Św. ks. proboszcz dokonał aktu ofiarowania Parafii w Gocławiu Matce Bożej i bł. Męczennikom Podlaskim. „Matko Miłosierdzia, … oddajemy Ci nasze prace, nasze radości, naszą słabość i nasze cierpienia. Udziel wszystkim pokoju, sprawiedliwości i pomyślności, gdyż wszystko, co mamy i czym jesteśmy, powierzamy twojej trosce, Pani i Matko nasza… Błogosławieni Męczennicy z Pratulina, uroczystym aktem obieramy was dzisiaj za naszych patronów i zawierzamy wam naszą parafię”.
Po Mszy Św. młodzież ze Szkoły Podstawowej w Gocławiu przygotowana przez katechetę Witolda Jałochę prowadziła czuwanie przy świętych znakach. Naszą modlitwę zakończyło odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego i błogosławieństwo ks. proboszcza.

Jutro ostatni dzień misji. Po Mszy Św. o godz. 11:00 pożegnamy obraz Matki Bożej Kodeńskiej i relikwie bł. Męczenników.