Niedziela 4 września była dla naszej wspólnoty parafialnej niezwykłym dniem. Zgodnie z tradycją w tym czasie zbiorów, po zakończonych żniwach, przeżywaliśmy dożynki- czas radości i  podziękowań Bogu za plony, a ludziom za trud ich pracy. Główne uroczystości odbyły się podczas Mszy św. o godz. 11:00, którą odprawił ks. Marek Kujda – nasz Proboszcz. W kazaniu nawiązał do znaczenia uroczystości dożynkowych, wskazał na konieczność ciągłego dziękowania Bogu i bliźnim za dary i łaski, które otrzymujemy, a także na potrzebę nieustannego zawierzenia Maryi i Jej Synowi.

Delegacja sołectwa Żelazna przyniosła wieniec wykonany ze zbóż i kwiatów przedstawiający Matkę Bożą Fatimską z różańcem, wieniec wykonany przez mieszkańców wsi Kalonka przedstawiał hostię, a Koło Gospodyń Wiejskich „Gocławianka”, kultywując tradycje ludowe i religijne, wykonało wieniec dożynkowy w kształcie korony.

W tym dniu do naszej Parafii przybyli gościez Parafii Motwica – parafii gdzie poprzednio posługiwał nasz Ksiądz Proboszcz. Celem wizyty było wsparcie akcji zbiórki pieniężnej dla Paulinki Tarasiuk z Motwicy. Dziewczyna jest chora, potrzebuje specjalistycznej operacji, na którą potrzeba bardzo wiele środków. Paulinka przyjechała wraz z rodzicami i uczestniczyła we wszystkich mszach św. tego dnia. Do Gocławia przyjechała również Schola dziecięco-młodzieżowa z Motwicy, prowadzona przez p. Monikę, wśród której wiele dzieci zna i przyjaźni się z Paulinką. Schola swoim śpiewem uświetniła uroczystą mszę św. dziękczynienia za plony, a także śpiewała przed kościołem pomiędzy mszami. Na zakończenie południowej mszy św. do mini koncertu dołączyły również Panie z KGW w Gocławiu. Po mszy św. odbył się również mini festyn, można było skosztować wypieków i specjałów kulinarnych przygotowanych przez panie z KGW. Po liturgii zakończonej nabożeństwem i procesją z racji I niedzieli miesiąca, na terenie przy kościele przedstawiciele obu parafii uczestniczyli we wspólnym posiłku – agape. Czas dożynek był zatem dla naszej wspólnoty niezwykły – mogliśmy oprócz dziękczynienia bogu, przekazać konkretny dar materialny na leczenie Paulinki. Podczas całego dnia udało się zebrać na ten cel ponad 12 tys. złotych. Wszystkim osobom zaangażowanym w to wydarzenie oraz hojnym ofiarodawcom składamy podziękowanie: Bóg zapłać!