W dniach 8-10 grudnia br. w naszej Parafii przeżywaliśmy czas rekolekcji adwentowych. Rozpoczęliśmy je w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP śpiewając Hymn do Ducha Świętego. W tym roku rekolekcje głosił ks. Jerzy Paczuski – kapłan diecezji siedleckiej pracujący m.in. w Jekatierinburgu na Syberii w Rosji, a aktualnie duszpasterz w diecezji Kadyks i Ceuta w Hiszpanii.

Ksiądz Jerzy przybył do nas z Andaluzji w południowej Hiszpanii, by dzielić się z nami radością z głoszenia Ewangelii. W kolejnych dniach prowadził rozważania skoncentrowane wokół trzech znaków – niezbędnych do życia każdego człowieka: powietrza, wody i chleba.

W piątek słowem przewodnim było powietrze. O. rekolekcjonista mówił o powiewie wiatru, który unosi człowieka wiary. Tym wiatrem jest łaska obecności Ducha Świętego, który pomaga nam wznosić się ku Bogu, podnosić i dźwigać z naszych słabości i dodaje siły by żyć wiarą i dzielić się nią z innymi.

W drugim dniu rekolekcji rozważania skierowane były na wodę. Wodę, która także jest niezbędna do życia, która podtrzymuje życia i oczyszcza. Tą wodą dla Chrześcijanina jest  oczywiście woda Chrztu Świętego. Każdy z nas został obmyty wodą chrzcielną i od tej chwili jesteśmy dziećmi bożymi. Ten Sakrament jest początkiem naszej relacji z Bogiem – relacji, którą musimy w swoim życiu pielęgnować, rozwijać – mówił ks. Jerzy.

W ostatnim dniu rekolekcji w niedzielę 10 grudnia tematem rozważań był chleb. O. rekolekcjonista wskazywał na tajemnicę Eucharystii. Jezus, Ten wielki Bóg, jest nam bardzo bliski. Pozostał i ciągle pozostaje z nami. Chce być blisko nas. Chce być tak blisko, że daje nam się spożyć, jest naszym pokarmem. Trzeba nam na nowo odnaleźć i docenić ten fakt. Trzeba nam zachwycić się na nowo tym cudem boskiej dobroci – mówił.

Na zakończenie Mszy Św. ks. proboszcz Marek Kujda podziękował w imieniu całej naszej wspólnoty za trud głoszenia słowa Bożego i życzył ks. rekolekcjoniście wielu bożych łask i … ponownie zaprosił ks. Jerzego do Gocławia. Nasze dzieci ze Scholi przekazały też podarunek – wypieczony przez nasze gospodynie chleb.

Na koniec ks. Jerzy złożył naszej wspólnocie życzenia z okazji zbliżających się Świąt Narodzenia Pańskiego:

Zobaczcie, Moi Drodzy jak zmienia się życie domowników gdy rodzi się dziecko – wszystko staje na głowie! Zmieniamy się , zmieniają się nasze nawyki, przyzwyczajenia, rytm dnia. Wszystko! Niech to Boże Narodzenie dokona takiej przemiany w Waszym życiu, w życiu każdego z Was, całej waszej parafialnej wspólnoty! Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!

W tym dniu nasze Scholanki rozprowadzały figurki Jezusa na ręcznie haftowanych serwetkach oraz torby z logo parafii.

Również Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Gocławianka prowadziły kiermasz ozdób i dekoracji Bożonarodzeniowych.

20231210_121114
20231210_111536