W dniu 4 czerwca br. przypadała Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w tradycji polskiej nosząca także nazwę Boże Ciało. Dzień ten jest w sposób szczególny poświęcony tajemnicy Eucharystii. Jest to jedna z najważniejszych i najstarszych uroczystości w liturgicznym kalendarzu.
Eucharystia to Ofiara Jezusa Chrystusa, który daje nam swoje Ciało i Krew jako pokarm. Zanim jednak zasiedliśmy do Stołu Eucharystycznego, posiliło nas Słowo ze stołu Słowa Bożego. I tak kolejno wszystkie czytania tego dnia prowadziły nas na ucztę – najpierw do paschy ludu Izraela, aż do doskonałej ofiary Jezusa Chrystusa.
Najpierw w Księdze Powtórzonego Prawa (Pwt 8, 2-3. 14b-16a) usłyszeliśmy o mannie z nieba, którą Bóg karmił Izraela. Mojżesz przypomina Izraelitom, że przez 40 lat Bóg prowadził ich przez pustynię, troszcząc się o nich i ucząc zaufania. Gdy lud cierpiał głód, Bóg karmił go manną, aby pokazać, że człowiek nie żyje tylko chlebem, ale wszystkim, co pochodzi od Boga. Mojżesz zachęca również, aby nie zapominali o Panu, który wyprowadził ich z niewoli egipskiej, chronił na pustyni i zapewniał im pokarm w trudnych warunkach.
Kolejne czytanie z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian (1 Kor 10, 16-17) wyjaśnia, że kielich błogosławieństwa i chleb eucharystyczny są znakiem rzeczywistej jedności wierzących z Chrystusem. Uczestnicząc w Eucharystii, chrześcijanie mają udział w Ciele i Krwi Chrystusa. Ponieważ wszyscy spożywają ten sam chleb, tworzą jedno ciało, czyli jedną wspólnotę.
Ewangelia według św. Jana (J 6, 51-58) przedstawia Jezusa, który mówi, że jest „chlebem żywym”, który zstąpił z nieba. Zapowiada, że odda swoje ciało za życie świata i naucza, że kto spożywa Jego Ciało i pije Jego Krew, ma życie wieczne. Podkreśla, że tak jak pokarm podtrzymuje życie fizyczne, tak On sam jest pokarmem dającym życie duchowe i prowadzącym do zmartwychwstania. Kto przyjmuje Go w Eucharystii, trwa w jedności z Nim.
W homilii ks. Marek Chojnowski zachęcał do częstego przystępowania do Eucharystii, która jest naszą drogą do nieba, jak mówił św. Carlo Acutis. Przestrzegał, by przyjmować Ciało Pańskie z należytą czcią. „Szacunek do Eucharystii wynika z wiary, że pod postaciami chleba i wina obecny jest sam Jezus Chrystus. Dlatego uczestniczymy we Mszy Świętej z powagą, skupieniem i modlitwą. Szacunek okazujemy także przez godne przyjmowanie Komunii Świętej, odpowiedni strój oraz zachowanie ciszy w kościele. Eucharystia jest największym darem Chrystusa dla Kościoła, dlatego powinna zajmować szczególne miejsce w życiu każdego chrześcijanina” – mówił.
Po recytacji Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa uformowała się procesja. Za krzyżem szli młodzi strażacy z flagami papieskimi, za nimi poczet sztandarowy OSP Gocław, feretrony i poduszeczki niesione przez młodzież, chorągwie, różaniec oraz figura Matki Bożej Fatimskiej niesiona przez braci różańcowych, ministranci i dziewczynki sypiące kwiaty. Baldachim nieśli i asystę zapewnili starsi strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej.
Cztery ołtarze zbudowane na trasie w południowej części Gocławia przygotowali mieszkańcy Gocławia, Kalonki i Żelaznej.
Przy każdym z ołtarzy wysłuchaliśmy fragmentu Ewangelii, który ponownie nawiązywał do tajemnicy Eucharystii. Na koniec, po powrocie do kościoła, odśpiewaliśmy hymn Ciebie Boga wysławiamy, a następnie ks. proboszcz udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Bóg zapłać za zaangażowanie wszystkich, którzy uczestniczyli w procesji i przygotowaniu ołtarzy!
Galeria pozostałych zdjęć pojawi się wkrótce.
„Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.”
