• Gocław, ul. Kościelna 2
  • kontakt@parafiagoclaw.pl
ŚWIĄTYNIA

Ołtarz stały znajdujący się w centralnym punkcie prezbiterium został wykonany w warsztacie Pana Michałka w Rykach. Jego fundatorami było 12 rodzin z parafii Gocław. W ołtarzu zostały złożone relikwie Świętej Jukundyny. Jukundyna była rzymianką, zginęła śmiercią męczeńską w Rzymie w czasie prześladowań chrześcijan. Żyła w II wieku po Chrystusie. Łacińskie napisy na pieczęciach relikwii wskazują, że w Kościele w Gocławiu znajdują się relikwie – fragment kości tej Świętej Męczennicy.

Fot. Tabernakulum w kościele ufundował Ks. Stanisław Możdżonek z Gocławia.

Tabernakulum Najświętszy Sakrament jest przechowywany w tabernakulum ufundowanym przez pochodzącego z parafii Gocław księdza Stanisława Możdżonka, który tragicznie zginął w wypadku samochodowym.

U marmurowej podstawy tabernakulum umieszczono wykonaną przez rzeźbiarza z Pilawy płaskorzeźbę przedstawiającą pelikana rozrywającego własne piersi i karmiącego krwią młode (oryginalny pelikan znajduje się na mozaice w klasztorze w Kykkos na Cyprze). Pod mozaiką umieszczono cytat: „Ty co jak pelikan Krwią swą karmisz lud przywróć mi niewinność, oddal grzechów brud, oczyść mnie Krwią swoją, która wszystkich nas jedną kroplą może obmyć z win i zmaz„. Jest to zatem porównanie pelikana do Chrystusa, który własną Krwią i Ciałem karmi swoje Dzieci.

Fot. Płaskorzeźba przedstawiająca pelikana karmiącego swoje młode.
Fot. Płaskorzeźba przedstawiająca „Dobrego Pasterza”.

Druga płaskorzeźba znajduje się na frontonie ambony skąd proklamowane jest Słowo Boże. Przedstawia Dobrego Pasterza niosącego zagubioną owcę na swoich ramionach. Jest to odniesienie do fragmentu Ewangelii, w którym Jezus mówi, że Dobry Pasterz zostawia inne owce i idzie za jedną zbłąkaną. Motyw Dobrego Pasterza pojawia się w sztuce Chrześcijańskiej od pierwszych wieków. Jedna z najstarszych płaskorzeźb znajduje się w Katakumbach Świętego Kaliksta w Rzymie.

Dzwon Wobec niezłej sytuacji materialnej, dzięki ofiarności wiernych i dobrze prosperującemu warsztatowi postanowiono na wieży kościoła umieścić dzwon. Zamówiono i odlano dzwon w tonacji „B” w słynnej Ludwisarni Felczyńskich z Przemyśla. Dzwon waży dokładnie 425 kilogramów.

Umieszczono na nim napis:

W UROCZYSTOŚĆ KONSEKRACJI KOŚCIOŁA

3 MAJA 1993 R. DZWON TEN KONSEKROWAŁ

J. E. KS. BISKUP JAN MAZUR, GDY PROBOSZCZEM PARAFII

GOCŁAW BYŁ KS. CZESŁAW CIOŁEK”

W latach 1990-19933 wykonano resztę prac wokół kościoła. Ochotnicza Straż Pożarna z Gocławia w roku 1992 ufundowała schody lastrykowe oraz wykonała obudowę schodów zewnętrznych z piaskowca. Schody z lastryka zrobił kamieniarz Aleksander Borowski z Gocławia. W tym czasie wykonano również orynnowanie kościoła.

Fot. Krucyfiks umieszczony w prezbiterium kościoła w Gocławiu .

Krzyż w prezbiterium Na ścianie prezbiterium kościoła w Gocławiu umieszczono mierzący 11 metrów wysokości krzyż. Został on wykonany z drewna jesionowego przez stolarza Jana Stefanowskiego z Pilawy. Figura Chrystusa mierząca ponad 3 metry wysokości została wykonana z drzewa lipowego przez młodego rzeźbiarza Waldemara Sieczkę z Siedlec. Rzeźba Chrystusa wraz z montażem i zabezpieczeniem drewna woskiem pszczelim kosztowała tyle co dwa nowe małe fiaty 126p.

Fot. Patronka parafii – Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski.

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Artystka z Warszawy Barbara Michałowska wykonała kopię Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z Klasztoru oo. Paulinów na Jasnej Górze. Obraz umieszczony w prezbiterium obok krzyża, został wykonany za darmo, jako dar dla kościoła.

Ławki w kościele zostały wykonane według wzoru z kościoła Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach. Stelaże stalowe są dziełem miejscowych rzemieślników. Deski na ławki zostały wykonane i pomalowane podkładem i lakierem Sadolin, również we własnym zakresie.

Wnętrze kościoła Pracami malarskimi kierował, nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia Jan Kasperek z Gocławia.

Nagłośnienie W momencie urządzania kościoła zamontowano zakupione głośniki samochodowe o małej mocy w obudowie. Zakupiono również wzmacniacz. Po kilkunastu latach nagłośnienie zostało wymienione na profesjonalne.

Wieża i krzyż na wieży Wieża kościoła ma wysokość 23 metrów. Została w całości wykonana z betonu, techniką szalunkową. Szalunki te były zrobione z desek. Drzewo na deski przywieźli parafianie. Ściany wieży wznoszono segmentowo, co cztery metry. Szalunki od wewnętrznej strony konstrukcji były rozmontowywane i ponownie zbijane na kolejnych poziomach. Natomiast szalunki zewnętrzne rozbudowywano sukcesywnie aż do zwieńczenia wieży.

Fot. Zdjęcie przedstawia ostatni etap budowy wieży kościoła.

Ważnym akcentem każdej chrześcijańskiej świątyni jest krzyż. Zaplanowany przez architekta gocławski krzyż miał prostą formę. W pierwszej wersji miał być wykonany z blachy stalowej. Po obliczeniach okazało się, że krzyż o wysokości 3,6 metra będzie ważył prawie 400 kilogramów. Takiego ciężaru nie wolno było, (pomijając trudności wciągnięcia i montażu), umieszczać na tak dużej wysokości. Przez przypadek ksiądz będąc w Instytucie Maszyn Precyzyjnych w Kołbieli, dowiedział się, że krzyż można wykonać z blachy aluminiowej o grubości 6 mm z konstrukcją wewnętrzną z aluminiowych ceowników. Wykonany krzyż ważył tylko 160 kilogramów. Zamontowano go bez większych problemów izolując aluminium od stalowych pierścieni blachą miedzianą. Przy montażu krzyża pracowali: Wincenty Witold Zawadka, Tadeusz Wasilewski i Jerzy Piętka (wszyscy z Gocławia).