Czuwaniem o godz. 23:30 prowadzonym przez Scholę rozpoczęliśmy obchody Świąt Bożego Narodzenia. Kolędowanie przy żłóbku Pana Jezusa prowadziło nas kolejno przez najbardziej znane kolędy polskie. Mogliśmy razem je śpiewać, ale także poznaliśmy historię i okoliczności ich powstania. Msza Św. zwana Pasterką rozpoczęła się od procesji, w której jedna z Rodziny naszej parafii niosła figurkę Jezusa, którą ks. Proboszcz złożył w żłobie w szopce.
W kazaniu ks. Proboszcz wskazywał na sens i znaczenia Bożego Narodzenia w naszym życiu, mówiąc, że są to święta niezwykle radosne. Że trzeba nam się cieszyć, z faktu, że Bóg stał się człowiekiem, aby nas zbawić. Przypomniał też początki tradycji budowania szopek Bożonarodzeniowych. Tradycję tę zapoczątkował dokładnie 800 lat temu św. Franciszek, organizując we Greccio we Włoszech pierwszą żywą szopkę.
„Od tamtej nocy w Greccio dzięki św. Franciszkowi jesteśmy bardziej świadomi, że święta Bożego Narodzenia obchodzi się po to, żeby spotkać się z Bogiem i wyrazić Mu wdzięczność za przyjście na ziemię Syna Bożego dla naszego zbawienia, za Maryję, którą nam dał za Matkę, za św. Józefa i za Kościół. Nasza szopka w Gocławiu ma też swoje przesłanie. Szopka znajduje się w centrum terenu pustynnego, są tu kamienie i piach. Nie chodzi tylko o to, że Betlejem znajduje się na terenach pustynnych. Ta sucha ziemia symbolizuje dzisiejszy świat, dusze i serca wielu ludzi. To dusze puste, jałowe, oddalone od Boga. A Bóg mimo tego przychodzi na świat właśnie w samym środku beznadziei i pustki. Przychodzi, by dać nam nadzieję – symbolem tej nadziei są zielone drzewka i krzewy, które wyrastają spomiędzy kamieni. Obok stajenki są także małe domki, każdy z nich symbolizuje miejscowości naszej parafii, bo Bóg narodził się dla nas wszystkich. W oddali, a dokładnie na schodach przez ołtarzem znajduje się jeszcze jeden element szopki: obóz Trzech Króli. Są już w drodze do Betlejem. Zatrzymali się na chwilę odpoczynku, grzeją się przy ognisku i obmyślają, czym obdarują Nowonarodzonego oraz dokąd zaprowadzi ich gwiazda. Obok mędrców stoi szkatuła, a w niej znajdują się karteczki z dobrymi uczynkami dzieci i młodzieży, które przynosił swoje dobre postanowienia w adwencie. Złożymy te duchowe dary w uroczystość Objawienia Pańskiego u stóp Jezusa” – wskazywał ks. Proboszcz.

Na zakończenie Mszy Św. ks. Proboszcz złożył życzenia Parafianom i Gościom, a na dzieci czekały prezenty od św. Mikołaja.

Link do galerii pozostałych zdjęć: https://www.parafiagoclaw.pl/pasterka-2023/